NOVINKY, Sezóna (U15)

Jesenné zhodnotenie U15 očami trénera Turčinu

Na konci minulej sezóny sa na jednej strane v martinskom FOMATe  všetci tešili z obrovského úspechu A mužstva no jedným z tých, ktorým sa jedno oko  tešilo a jedno oko plakalo bol tréner družstva U15, ktoré po zbabranej jeseni vypadlo z I.ligy stredoslovenského kraja. Trénerom družstva bol  a aj teraz je Marián Turčina, ktorému sme položili pár otázok, aby zhodnotil doterajšie účinkovanie svojich zverencov v II.lige.

  1. Marian, cieľom klubu v tejto sezóne je opätovný návrat družstva do I.ligy, ako si zatiaľ vediete v súťaži?

Po jesennej časti II. ligy je naše družstvo U15 na prvom mieste, keď z trinástich zápasov v dvanástich vyhralo a v jednom remizovalo, pričom získalo  celkovo  37 bodov a má skóre 83:3.

  1. Tabuľkové postavenie mužstva zatiaľ napovedá, že cieľ sa nateraz darí plniť, no koniec súťaže je ešte ďaleko. Určite je  ešte čo zlepšovať?

Pred začiatkom jesennej časti súťaže sme si stanovili jednoznačný cieľ a to návrat do najvyššej republikovej súťaže žiakov, so všetkými žiackymi družstvami, čo ale podmieňuje víťazstvo družstva U15 v dlhodobej súťaži ( II. lige ), ako aj v následnej jednozápasovej baráži s víťazným družstvom II. ligy v skupine JUH. Prvý, malý krok smerom k návratu do I. ligy sme víťazstvom v jesennej časti súťaže už spravil. No predpokladám, že jarná časť súťaže a aj možná jednozápasová baráž bude ešte náročnejšia a to po futbalovej stránke, ale hlavne po stránke psychickej, pretože postaviť štrnásť, pätnásť ročných chlapcov pred  imperatív postupu, s tým, že budúcoročné pôsobenie ďalších troch družstiev záleží na ich výsledku je zradné. Nie všetci  to dokážu spracovať a následne potom na ihrisku ukázať všetko čo v nich je. Už minulý ročník nám ukázal, že psychika týchto chlapcov je krehká a som presvedčený o tom, že ani minulý rok sme nemali najslabšie družstvo, ale hráči sa po psychickej stránke nedokázali vyrovnať s priebehom súťaže. To aj nás trénerov núti, aby sme sa neuspokojili a neustále pracovali na skladbe družstva a hľadali vhodné typy, ktoré by boli schopné uniesť ciele, ktoré sme si stanovili a zároveň zvýšili konkurenciu v družstve.      

  1. Nastrieľali ste v 13 zápasoch súperom úctyhodný počet gólov, až 83!, a inkasoval len 3! Je úroveň súťaže slabšia alebo je naše družstvo na tom tak dobre?

Úroveň súťaže je slabšia a s prvou ligou sa nedá kvalitatívne vôbec porovnať. Stálo by za zváženie riadiaceho orgánu, t.j. SsFZ, či by pre kvalitu súťaže nebolo lepšie zlúčenie skupiny SEVER a skupiny JUH a vytvorenie jednej „dobrej“ druhej ligy. Mám dojem, že kompetentní skôr pozerajú na finančnú stránku klubov, ako kvalitatívnu stránku súťaže. Ale to som asi trochu odbočil, pretože ja nie som kompetentný riadením mládežníckych súťaži. Nerád by som naše výsledky preceňoval, ale treba otvorene zhodnotiť, že súťaž je o troch družstvách. Našom, družstve z Liptovského Mikuláša a Čadce. Ostatné družstvá výkonnostne zaostávajú. Myslím si však, že spomínané družstvá sú veľmi kvalitné a určite by hrali dôstojnú úlohu aj vo vyššej súťaži. Čo sa týka strelených a inkasovaných gólov musím konštatovať, že oproti konkurencii sme sa pomalšie rozbiehali, ale v závere sme zabrali. Kuriozitou je, že z troch inkasovaných gólov boli dva vlastné.     

  1. Martinský FOMAT má čo sa týka výsledkov mládeže už pomerne dlhšiu dobu stúpajúcu tendenciu (viď postup mužov do II.ligy), práca s mládežou v našom klube je na vysokej úrovni, ako manažér mládeže mi ale potvrdíš, že je to síce krásna práca ale veľmi ťažká…

Ja ju skôr hodnotím ako krásnu, nie ako ťažkú. Samozrejme má svoje pre aj proti. Hlavným problémom je doba v ktorej žijeme. Týmto výrokom som asi „neobjavil Ameriku“, pretože na toto sa sťažujú asi všetci tréneri a funkcionári, vo viacerých športových odvetviach na Slovensku. Dnes chlapci a to už nie len v meste, ale aj na dedinách, majú iné možnosti vyplnenia voľného času, ako to bolo v dobách minulých a vyberajú si voľno časové vyžitie v teple domova, pri počítači, alebo pri televízore. Keď už športovať, tak v telocvični, v posilňovni, kde nie som vystavený poveternostným podmienkam. Ale aby som nebol len negatívny, stále sa nájde dosť talentovaných chlapcov a dievčat a iniciatívnych rodičov a starých rodičov, ktorý ich k futbalu dovedú a preto aj v poslednom roku počet detí, ktoré navštevujú náš klub vzrástol. Týka sa to hlavne kategórie prípraviek. Chýbajú nám však v kategórii žiakov tzv. „dedinské“ typy, ktoré sme získavali z okolitých obcí a prichádzali k nám ako úplne iní hráči, ako sme si my sami dokázali vychovávať. Veď väčšina hráčov, ktorí odišli z Fomatu a v neskoršom veku sa dokázali presadiť v ligovom futbale pochádzala práve z týchto klubov. Nechcem tým povedať, že by sa v okrese zle pracovalo, ale už aj tam nastáva problém s deťmi, ktoré by sa chceli venovať futbalu. Ja sám som sa pred dvomi týždňami zúčastnil konferencie TFZ, kde som počúval o problémoch, ktoré kluby v okresných súťažiach mládeže majú. My však nesmieme prestať v týchto kluboch hľadať a verím, že znova objavíme ďalšieho Škvarku, Mondeka, Ďanovského, Kolena, Mysloviča a iných, pre ktorých sa Fomat stane dobrým odrazovým mostíkom ku kvalitnému futbalu.                

  1. Majstrovské súťaže našim mládežníkom skončili ešte skôr ako mužov, ako trávia mládežnícke družstvá FOMATu záver roka, čo ich čaká v príprave na jarnú časť súťaží?

Majstrovské súťaže skončili posledným októbrovým víkendom. Tréningový proces však bude prebiehať až do vianočných prázdnin. Družstvá prípraviek sa presunuli do telocvične, ostatné družstvá využívajú umelú trávu pri ZŠ s MŠ Hurbanova. Keďže to poveternostné podmienky dovoľujú, tak aj na ďalšie víkendy si družstvá dorastu a žiakov naplánovali rôzne prípravné zápasy, hlavne so súpermi, s ktorými sa počas súťažného obdobia nestretávajú, ale aj rôznymi prípravnými zápasmi medzi kategóriami. Družstvá prípraviek absolvujú hlavne halové turnaje v rôznych mestách Slovenska a v blízkom zahraničí. Čo sa týka prípravného obdobia, ktoré začína 09.01.2017 je spracovaný plán prípravného obdobia, s prípravnými zápasmi pre každé družstvo mládeže. Pre mňa je potešiteľné, že napriek zostupu  sme nemali problém naplniť kalendár aj zápasmi s ligovými družstvami a taktiež s pozvánkami na kvalitne obsadené halové turnaje.  

  1. Tvoje družstvo U15 čaká na jar odvetná časť súťaže, čo očakávaš od nej, na čo musíš družstvo pripraviť? Veď už v prvom jarnom kole (1.4.2017) hráš na horúcej pôde v L.Mikuláši..

Na túto otázku som už viac menej odpovedal v predchádzajúcej časti rozhovoru. Opakujem, my nesmieme nič podceniť, vieme kde nás tlačí topánka, vieme čo máme zlepšovať. Chceme družstvo oživiť príchodom jedného, dvoch hráčov a hlavne pracovať a pracovať. Verím, že jarná časť súťaže prebehne korektne, pretože minuloročná časť jarnej súťaže, ešte prvoligová, bola aj po tejto stránke „zvláštna“. A to, že hráme prvý zápas v Liptovskom Mikuláši? Spravíme všetko preto, aby sme uspeli, ale neverím, že tento zápas rozhodne o víťazovi súťaže. Ťažký bude aj domáci zápas s Čadcou, ale aj zápasy v Dlhej, alebo Jasenici. Ak chceme postúpiť musíme uspieť vo všetkých jarných zápasoch!  

  1. Nejaký odkaz fanúšikom, rodičom?

V prvom rade aby boli trpezliví. Nikoho z nás neteší situácia do ktorej sme sa dostali vypadnutím z prvej žiackej ligy a následne stratou mládežníckej licencie Grassroots pre všetky mládežnícke družstvá MŠK FOMAT Martin. Robíme všetko preto, aby sme I. ligu nášmu klubu a našim hráčom prinavrátili.

Držte nám palce, príďte nás povzbudiť, ide nám predsa o jeden cieľ – výchovu Vašich detí,  aby z nich boli nielen dobrí a komplexní futbalisti, ale aby sa s pomocou športu z nich stali aj lepší ľudia.       

Ďakujem za pozornosť

Marián Turčina

Dakujem Aurel

Zdielať